יום שבת, 14 בנובמבר 2009

שלום חנוך צעיר לנצח

שלום חנוך חזר השנה באלבום חדש, "שלום חנוך"

והוא, שוב, צעיר.


אולי לא בקריטריונים הרכילותיים-ריאליטיים של ימינו, אבל במה שחשוב באמת: ביצירה, בהופעה, באנרגיה שגורמת לו להיות מי שהוא עכשיו. כי אם להיות צעיר זה להמשיך להתעניין, להמשיך לאהוב את העיסוק שלך, להמשיך לחפש דרך מקורית לבטא את עצמך, להמשיך לנסות להשתנות... אז שלום הוא באמת צעיר לנצח. שהרי בקלות הוא היה יכול היה להוציא אוסף של שירי אהבה קלים-לעיכול, נעימים להאזנה, מלודיים ושקטים...

ואולי לזכות בהצלחה מסחרית מיידית. אבל, לא. הוא העדיף ללכת בדרכו העצמאית והבלתי מתפשרת, כמו שעשה כמעט בכל אלבומיו.


וכרגיל אצל שלום חנוך, הוא מסרב להיות חלק מעולם הבידור, הוא לא רוצה להיות "פופ". הוא מתעקש לומר את דברו מבלי להתחשב באופנה זו או אחרת.

לכן, לא קל להתאהב באלבום החדש שלו. הסאונד לעתים קשה ומחוספס, הנושאים, בחלק מהשירים, רחוקים מהאסקפיזם המקובל בימינו ואמנם ישנם כאן גם שירי אהבה מלודיים ולא מעט שירים שיהפכו בסופו של דבר ללהיטים גדולים, אבל הגישה הכללית היא, באין מילה טובה יותר, רוקית. אמירה חזקה. בוטה. ישירה. לא מתחנפת. שש שנים אחרי אלבום האולפן האחרון שלו ("אור ישראלי") ואחרי אלבום הופעה אקוסטי מאד מצליח עם משה לוי ("יציאה") והופעות שוברות-קופה עם שלמה ארצי (שגם הן יצאו באלבום כפול) שלום חנוך חוזר אל הבסיס.


הוא יצר את האלבום בשנתיים האחרונות, עם חבריו להופעות המאד-מאוחרות תחת הכותרת "חיות לילה" במועדון "בארבי" בתל אביב. משה לוי בקלידים, רוני פיטרסון בגיטרות, זיו הרפז בבס ואשר פדי בתופים (לאלבום מצורף DVD עם קטעים מההופעה הזו).


שלום חנוך כתב, כרגיל, שירים יפים וחכמים ומאד מפתיעים מבחינה מוסיקלית.

בעיבודים והפקה של משה לוי ואייל ליאון קצב נוצרה בהקלטות אווירה של הופעה, עם קטעי נגינה מלאי חיים ואנרגיות משוחררות. כמו פעם. לא עושים אלבומים כאלה בימינו.

שלום חנוך בהופעה בתכנית "האיש הקטן מהרדיו" 8.6.09 חלק א
שלום חנוך בגיטרה ושירה, משה לוי בקלידים, גיטרה וקולות, רוני פיטרסון בגיטרה, זיו הרפז בבס, אשר פדי תופים. השירים בתכנית: פתוחים לאהבה, אולי תדליקי,
חלק א'


חלק ב'
שיר דרך, ג'מייקה,


חלק ג'
אומרת לי לעד, נגד הרוח, בגלגול הזה


שלום חנוך בראיון עם יואב קוטנר בתכנית קול הפופ 1991
השירים: בגלגול הזה, את מביאה הכל

2 תגובות:

  1. בחלק א' שלום חנוך עושה חיקוי מופלא של בוב דילן. כל הכבוד!

    השבמחק
  2. לאנונימי... תודה. התקלה תוקנה

    השבמחק