יום חמישי, 19 בפברואר 2015

הגיע זמן יהושעישנם אצלנו לא מעט אמנים נהדרים, כותבים, מלחינים, זמרים ונגנים, שפועלים כבר שנים רבות, עושים דברים מצויינים, ובכל זאת לא ממש מקבלים את ההתייחסות המגיעה להם. לא פורצים בגדול לתודעת הקהל הרחב. לא עושים קריירה בקנה המידה המתאים לכשרונם. וזה לא רק בגלל שהם טיפוסים נחבאים אל הכלים, ולא רק משום שישנה בימינו הצפה בלתי אפשרית של חומרים ושמות חדשים... אלא בעיקר מפני שיש סוגי מוסיקה שמצריכים הקשבה אחרת, תשומת לב עם טיפה יותר רוגע., בלי לחץ החיים המטורף של ימינו. כמו שהיה (אולי) פעם... לא כל כך מזמן. תארו לכם, אני תמה, מה היה קורה לאביתר בנאי למשל, אם היה מוציא עכשיו את שיריו הראשונים. "תתחנני אלי. יש לי סיכוי"... האם היה  לו סיכוי לבלוט בתוך צונאמי האינפורמציה ששוטף אותנו? ללא סרט או לפחות כתבת טלוויזיה  חושפנית, בלי להשתתף בתכנית ריאליטי, "רק" מוסיקה.יהושע לימוני הוא מוסיקאי כזה, ולא במקרה הזכרתי דווקא את אביתר בנאי. יהושע מגיע מאיזור יצירתי דומה: מאד רגיש, אישי, חושפני. עדין אך מלא עוצמה. לשניהם, לאביתר וליהושע, יש גם צדדים אחרים במוסיקה שלהם, אבל הגישה הדומה, הרכות ואי הניסיון להתאים את עצמם לפופ העכשווי הם דומים. ולכן אולי על יהושע כמעט ולא שמעת. וזאת למרות שכבר עשריםשנה שהוא פעיל במוסיקה הישראלית, תחילה בעיקר כמתופף ויותר מעשור גם כסינגר-סונגרייטר מאד מיוחד ומקורי. גם כשהיה לו הרכב בשם "יהושע" וגם כשהוא לגמרי סולן תחת השם הזה. זה תמיד אותו יהושע לימוני עם השירים היפים שלו.

כמה נקודות ציון בדרכו. בסוף שנות השמונים, עוד בתיכון, היה חבר בלהקת "שפיות זמנית" שהקליטה לרגל גיוסו לצה"ל ב1990 את הלהיט "הקיץ האחרון" (שכתב חבר הלהקה מקס גת מור). אחרי שהנבואה השחורה בשיר לא התממשה הוא השתחרר, למד מוסיקה בארץ (בין השאר ב"רימון") ובארה"ב והחל מנגן בהקלטות של אמנים שונים, ביניהם ארקדי דוכין, אביתר בנאי, פבלו רוזנברג, מקס גת מור, פטריק סבג,דני רובס, דוד ד'אור, להקת "תופעת דופלר" ואפילו שמוליק קראוס. .

באמצע שנות התשעים הקים לימוני את להקת "יהושע", בין השאר עם רון קליין בבס ועדי גולדשטיין בקלידים, הגיטריסטים אריאל שריד ואבישי מור, והמתופף יואב בונצל . הלהקה הופיעה הרבה וגם הקליטה שירים שכתב והלחין יהושע. ב1999 הוציאה עצמאית אלבום בכורה. ב2004 הוחתמה הלהקה ל"הד ארצי" והאלבום הופק מחדש על ידי יהושע ורון קליין, בייעוצו המוסיקלי של משה לוי. לצד שירין מקוריים כמו "מתנדנד ונופל" ו"מנגינה" בלטה באלבום גרסת הלהקה ללהיט של דורית ראובני "האיש מן הבקעה" שהוקלטה ל"שירותרום" בגל"צ.
במקביל לעיסוקיו כמוסיקאי פעיל עם המוסיקה שלו יהושע גם מלמד נגינה בתופים במרכז המוסיקה ברעננה, מדריך בקורסים ליצירה, למוסיקאים מתחילים וגם לאמנים מוכרים. הוא למשל שיתף פעולה בכתיבה עם דודו טסה ועם אילן דמרי מלהקת "המדרגות".
חזרתו בתשובה של יהושע השפיעה מאד על אלבומו השני "מנות קטנות" שיצא ב2008 ועל אורחות חייו בשנים מאז. הוא ממשיך ליצור מוסיקה, אך מופיע במשורה.ב2014 יצא פעמיים אלבומו השלישי "סיכוי לאהבה". תחילה בגרסה שנגנזה ואז בחברת "פונוקול" בהקלטה חדשה בהפקה מוסיקלית של יהושע עם אודי שמחון שעשה כאן עבודה מלאת קסם ובהשתתפות לואי להב, משה לוי, אלון עדר, אילן דמרי (מלהקת "המדרגות"), ארקדי דוכין, דודו טסה, בנצי גפני, אבישי מור, יאיר סלוצקי, אסי זליג, יענקלה סגל, אורי בינשטוק ואחרים. 
"סיכוי לאהבה" הוא יצירת מופת. לא פחות. אלבום קסום ומלא רגש שמגיע ממקום פנימי מאד חיובי ומלא אהבה. אני בכוונה תחילה לא מזכיר שיר מסויים מתוכו כי כדאי להקשיב לו כיצירה אחת שלמה. 
עכשיו, כלומר ב2.3.2015 הוא חוזר למועדון "בארבי" כדי להציג את האלבום החדש. הוא מופיע עם הלהקה שלו ומארח בהופעה עוד מוסיקאי גדול ונחבא אל הכלים, ג'וני שועלי. הגיע הזמן לתת לו סיכוי.

יהושע בהופעה ב"מוסיקה היום" בגלצ 5.6.14
דני אור ובר ישראלי: סאונד
יעל אלין קוטנר: צילומים

יהושע לימוני בתופים ושירה, נתן בן מאיר בבס וקולות,
איתי זנגי בגיטרה וקולות, גיא אלפונטה בחצוצרה וקולות

לעוף על אופניים
אבא
לפעמים
שיר שמח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה