יום ראשון, 11 בינואר 2015

אלביס לנצחהמלך לא מת

המלך אלביס פרסלי היה צריך להיות בן 80 (יליד 8.1.35) ואני שואל מה היה קורה לו אילו לא "התפוצץ מממתקים" כמו ששר עליו ברי סחרוף בשירו על שנת 77. האם הוא היה מאותם זמרים שממשיכים להקליט ולא מוותרים גם על הופעות? כמו לאונרד כהן או שרל אזנבור? או שהיה מצמצם את פעילותו להופעות במלונות לאס וגאס לקהל מכור או בכלל מחליט שהוא לא יכול יותר... האם הוא היה מתעדכן מוסיקלית (כמו ג'וני קש) או הופך לזמר-קאברים של עצמו? היה רלוונטי או רק נוסטלגיה?
איש כמובן לא יודע מה היה קורה אילו... ובכל זאת נדמה שאלביס היה חייב למות צעיר. זה מה שהוא שידר לעולם, זה מה שרצו ממנו, זה מה שמעדיפים לזכור. בעיקר את חמש השנים הנהדרות של ההתחלה (1956-1961), את הקאמבק של סוף שנות הששים-תחילת השבעים קצת פחות את רוב שנות פעילותו ובמיוחד לא את הסוף (הוא מת ב16 באוגוסט 1977). לא בגלל שהפסיק להיות זמר נהדר, ההקלטות מאותן שנים מוכיחות שהוא שר מצויין עד הסוף המר, אלא בגלל שהיה שמן וכבד תנועה ומדוכא נפשית, רחוק מסמל הסקס והנעורים שהיה בשנים הטובות שלו... זוהי הטרגדיה הגדולה של אלביס. מהפכן גדול שגמר את חייו, בגיל 42 בלבד, כשהוא רחוק משיאו אך בהחלט בגיל שבו אפשר להתחיל הכל מחדש. מת בטרם עת.
ב1993 נערך משאל ענק בארה"ב לבחירת הדמות שתופיע על הבול לזכרו של פרסלי. הדמות שנבחרה היתה כמובן של אלביס הצעיר.

בול אלביס 1993
בחייו הוציא אלביס כשלושים אלבומי אולפן והופעות חיות וזכה בעשרות להיטי ענק. מאז מותו יצאו מאות, אלבומי אוסף של להיטיו, עם עוד ועוד הופעות חיות והקלטות מיוחדות ורמיקסים שונים ומשונים, אלביס פרסלי המת הוא עדיין כוכב הרוק הגדול בעולם. גם בשנים האחרונות אלביס חי לגמרי בעולם המוסיקה והמזכרות והכנסים השנתיים לזכרו ותחרויות הכפילים. תעשיית אלביס הולכת ומעצמת בארה"ב ובכל העולם. ממופע ענק של "סירק דה סוליי" המספר את סיפורו כבר חמש שנים מצליחות בלאס ווגאס, ועד הפסל שלו במסעדה על שמו בנווה איתן ליד ירושלים. למעריצים שלו, כולל דורות חדשים שגילו את המוסיקה שלו הרבה אחרי שמת, אלביס רלוונטי ומסעיר כמו שהיה פעם. שום ספר חדש ושערורייתי ככל שיהיה (והיו כבר לא מעט כאלה, ובמיוחד אחד מ1981 של אלברט גולדמן, שחשף, יש טוענים המציא, את כל הלכלוך שמאחורי הקלעים), ותחקירי טלוויזיה קונספירטיביים ("אלביס חי", "אלביס שימש כסוכן חשאי של האף.בי.איי במלחמה בסמים" ועוד הרבה סיפורים נכונים ומומצאים בכל מגוון האפשרויות של סקס סמים ורוקנרול) לא יהרסו את מה שמיליונים רוצים לזכור: אלביס פרסלי הצעיר. היפה. הנקי. הזמר עמוק הקול ויפה הבלורית שידע גם לנענע את הירכיים. אף אחד לא יהרוג להם את המלך.

הנה ספשל בגל"צ על אלביס במלאת 35 שנים למותו. 

חלק א ללחוץ כאן 

שעה ראשונה
ELVIS PRESLEY: INTRO + BLUE SUEDE SHOES
ELVIS PRESLEY: HEARTBREAK HOTEL
ELVIS PRESLEY: JAILHOUSE ROCK
ELVIS PRESLEY: HOUND DOG
ELVIS PRESLEY: LOVE ME TENDER
אריק איינשטיין: נגמרו לי המילים
ELVIS PRESLEY: ALL SHOOK UP
ELVIS PRESLEY: TEDDY BEER
ELVIS PRESLEY: CAN'T HELP FALLING IN LOVE
ELVIS PRESLEY: YESTERDAY
ELVIS PRESLEY: SOMETHING
ELVIS PRESLEY: I SHALL BE RELEASED
ELVIS PRESLEY: RETURN TO SENDER
ELVIS PRESLEY: CRYING IN THE CHAPPEL
ELVIS PRESLEY: הבה נגילה


חלק ב כאן ללחוץ
שעה שניה
ELVIS PRESLEY: ARE YOU LONESOME TONIGHT - LIVE 1969
: LOVE ME TENDER ריקי גל
CAN'T HELP FALLING IN LOVE ברי סחרוף
ELVIS PRESLEY: SUSPICICIOUS MINDS
ELVIS PRESLEY: ALWAYS ON MY MIND
ELVIS PRESLEY: BURNING LOVE
ELVIS PRESLEY: THE WONDER OF YOU
ELVIS PRESLEY: ARE YOU LONESOME TONIGHT + MY WAY - LIVE 1977
ELVIS PRESLEY: YOU DON'T HAVE TO SAY YOU LOVE ME
ELVIS PRESLEY: FEVER
ELVIS PRESLEY: IT'S NOW OR NEVER


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה