יום חמישי, 21 ביולי 2011

עם בוא הזיכרון, עם בוא פול סיימוןאיזה קטע משונה. ב1978 שידרתי הופעה של פול סיימון מ"היכל התרבות" בתל אביב. הייתי אז בן 24 וזו הייתה ההופעה הראשונה ששידרתי ברדיו (ביחד עם אלי ישראלי) ולכן זכרתי אותה בהתרגשות רבה.
בסרטיית גל"צ נשמרה הקלטת המופע הנושאת את התאריך 5.7.1978.
באותה הזדמנות גם ראיינתי את פול סיימון, וגם הקלטת התכנית ההיא, נשמרה בארכיון, 14.7.1978.

 ולמה אני מספר את כל זה?
מכיוון שלפני שנים אחדות, כשפשטו השמועות על אפשרות לבואם של סיימון וגרפונקל ארצה, חיפשתי באינטרנט צילומים מההופעה הישנה ההיא, ונתקלתי בהקלטת בוטלג של ההופעה ששידרתי, אך עם תאריך ומקום אחר: קיסריה, מאי 1978. נזכרתי פתאום בתמונה מקיסריה, שבה פול סיימון וטוטס טילמנס (נגן המפוחית שלו), מנגנים ביחד. האם חלמתי חלום? שאלתי את עצמי... האם העברתי בזכרוני את מקום ההופעה של סיימון מהיכל התרבות לקיסריה?
היום, לקראת הביקור הנוכחי, שידר האחראי-על-הדיגיטציה בגל"צ,  שמוליק לדרמן, קטע מההופעה ההיסטורית ההיא, ובה ישראלי ואני מודיעים לקהל ש"אנחנו בשידור חי מהיכל התרבות"... איך זה יכול להיות? והרי ברשת כתוב שההופעה היתה בקיסריה...

מבולבל מתעתועי הזיכרון התקשרתי לעזרתו של אור ברנע, איש התרבות של YNET.  הוא חפר בארכיון הדיגיטילי של "ידיעות אחרונות"  והעלה ממצא מפתיע: ב1978 הופיע פול סיימון בישראל 4 פעמים (!!!).
שתי הופעות התקיימו בקיסריה, ב3.7 וב6.7
הופעה אחת בבניני האומה בירושלים ב4.7
והופעה נוספת בהיכל התרבות ב5.7
היו צפויות כנראה עוד שתי הופעות שבוטלו, אבל התקיימו ארבע הופעות!!! ואיך אף אחד לא זוכר את זה??? אפילו לא עמליה ארגמן, אמו של אור ברנע, שהיתה העיתונאית שכתבה אז על פול סיימון.
ואיך צץ ברשת התאריך 7.5? התשובה לכך, כנראה, טמונה בכך שבארה"ב קוראים את 5.7 כשבעה במאי...
אז מישהו שם מצא ברשת את הקלטת ההופעה בגל"צ וחיבר אותה עם צילום מקיסריה ועם תאריך שלא היה.אז תודה מיוחדת לאור ברנע שתיקן את הזיכרון
והנה, עוד פעם אחת, קטעים מההופעה ההיא... היכל התרבות בתל אביב. יולי 1978

2 תגובות:

  1. ואני חשבתי שמולי שפירא סידר את ההקלטה. ככה הוא סיפר בתכנית שלו

    השבמחק
  2. "... וסגן ראש עיריית ת"א, מר יצחק ארצי..." - אבא של שלמה

    השבמחק