יום שלישי, 30 ביולי 2013

באים מתוך הלב

הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?

הדרך ליצירת "העץ הבודד", האלבום המשותף של ארז לב ארי ופטריק סבג, נשמעת כמו מיתולוגיה בהתהוות. שני חברים שחולמים שנים לעשות משהו ביחד, ובינתיים מצליחים לעשות כל מיני דברים לחוד, מגיעים להחלטה שרק ניתוק משגרת החיים יכריח אותם להגשים את חלומם. הם עוזבים הכל, המשפחה והעבודה, ויוצאים למדבר, לאיזור מצפה רמון,  מקבלים ממריומה מ"בית השאנטי במדבר" קראוון שבו הם שוהים שבועיים ו... מסיימים כתיבת תשעה קטעים שהופכים שנה לאחר מכן, בביקור נוסף במקום ובעזרתו של ברי סחרוף כמשתתף בכתיבה, עיבוד, נגינה ושירה בשירים אחדים, לאלבום מופלא. ביחד עם עוד חברים ואורחים, ביניהם מיכה שטרית, ז'אן פול זימבריס, עמוס פרידמן, יהודה מונסונגו ועוד יצרה החברה רצך שירים קסום. מאד מיסטי ורוחני ולא רק בגלל ההתיחסויות היהודיות הדתיות שיש בו בשפע, אלא בשל האווירה הסוחפת שיוצר שילוב הגיטרות והקלידים, השירה-תפילה מלאת הנשמה אך הצנועה, לא מתאמצת...הסאז לצד הגיטרה, הסימפולים ביחד עם הכלים החיים... איזה יופי! האם זה המדבר? האם הבגרות של המשתתפים? לא יודע וגם לא חשוב. "העץ הבודד" הוא מאסטרפיס ש"בא מתך הלב" ונכנס לקרביים.
רץ מתוך שינה ים של כוונה
חלומות קטנים רוח בפנים
בא מתוך הלב
מראה שחורה בחדר
דלתות מסתובבות
נזהר בין הטיפות
שלט יחתור תחתי
שלא יפול עלי
("בא מתוך הלב": מילים ולחן ארז לב ארי ופטריק סבג)
 
ארז ופטריק. צילום ריאן
כשארז לב ארי ופטריק סבג נפגשו לראשונה, לפני 17 שנה בערך, הראשון היה גיטריסט די אלמוני שניגן (תחת שם נעוריו ארז אזרזר)  עם להקות מהקריות, ביניהן "פינות העיגול" של ערן כרמלי. השני, פטריק סבג, שאז נקרא "סגב", היה כבר קצת יותר מוכר.  כזמר וגיטריסט להקת "כשניקו תתחיל לדבר" (שנקראה כך על שם החתולה שלו) וככותב רוב שירי הלהקה (ביחד עם אייל קופמן), ביניהם בלטו "צל כבד", "מכור אליה" ושיר געגועים ליוסי אלפנט ז"ל. ב1997 יצא אלבומה של הלהקה, ובהופעות המעטות שלה אחרי הוצאת האלבום, הצטרף אליה ארז לב ארי . ב1998, עם התפרקות "כשניקו תתחיל לדבר" הקליט פטריק אלבום סולו ראשון , ובו משתתף ארז בנגינה ושירה בכל הקטעים, אך האלבום (שאני גאה לשמור בתקליטיתי) "בראשית הפעם האחרונה" נגנז, ופטריק נסע לטיול ארוך בהודו, למד לנגן בכלי נגינה שונים והחל מסע של התעמקות במוסיקה המקומית.
המסע שלו בא לידי ביטוי בשנים האחרונות בפרוייקטים משותפים עם נגנים הודים, בהקמת לייבל ישראלי-הודי, ובהשפעה עמוקה של הלימוד על היצירה שלו מאז ועד היום.
מראשית שנות ה2000 פטריק סבג פועל במקביל ככותב שירים, מלחין ומבצע, וגם כמפיק לאחרים.
כסולן הוא הוציא שני אלבומים, ב2002 את "יום מן הימים" שכלל שירים בעברית ונגיעות מוסיקה אלקטרונית. סבג כתב הלחין עיבד והפיק את כל השירים, פרט ל"עפיפון סוף" שהולחן ביחד עם ארז לב ארי ודוד סבן. שיר הנושא של האלבום נמשך יותר מעשר דקות של דאנס היפנוטי.
ב2003 הופיע פטריק, בליווי ארז, במופע השנתי לזכרו של מאיר אריאל וביצע גרסה קורעת לב ל"מודה אני".
ב2005 הוא הוציא אלבום באנגלית בשם "Dub on the Moon", כשההרכב המבצע, כולל קרולינה,האני מאור ויותם שכטר בשירה, נקרא "Papa Project".האלבום כלל גרסה מפתיעה ל"מוזמביק" של בוב דילן.

ב2005 הצטרף סבג לפרוייקט קולנועי-מוזיקלי רב משתתפים בשם "LAYA PROJECT" שנוצר בעקבות הצונאמי בדרום מזרח אסיה, ושיתף מוסיקאים בני האיזור שנפגע באסון. הסרט והאלבום שהופקו על ידי משתתפים מארצות רבות, זכה לשבחים בינלאומיים רבים.
כמפיק ולעתים גם כשותף בכתיבה ובהלחנה היה סבג שותף בארבעה אלבומים של דוד ד'אור (בשניים מהם ממש כצמד) ובאלבומים של עידן יניב, אתי אנקרי, קובי אפללו ואפילו שלמה ארצי באלבומו האחרון.
ארז בן ארי, באותו זמן, הפך לגיטריסט מבוקש בהקלטות והופעות, הוא ניגן בין השאר עם "עקבה" (להקת יוצאי "בנזין"), "אייל קופמן והנגרים" ובאלבומי הסולו פטריק סבג, לאה שבת, אתי אנקרי, מאיר בנאי ומני בגר. רק בשנת 2006, כשהוא בן 36, החל ארז להקליט חומר מקורי שלו, והפעם גם כזמר.
בסוף 2007 יצא אלבומו הראשון "שמחת הפרטים הקטנים", מאלבומי הבכורה המרגשים והטובים ביותר של התקופה, כשלב ארי מפיק ומעבד, ובחלק מהשירים ביחד עם סבג. עם שירים כ"ליבבתיני","צדק" והשיר "מה אעשה" (מסדרת הטלוויזיה "סרוגים") שצורף לאלבום, הוא הפך להצלחה מסחרית. 
ב2010 הוציא לב ארי עוד אלבום פנטסטי, "ארגמן" ובו שירים כ"בוקר טוב", "פרימיטיבים", "מלחמה אבודה", "דבר אתי" ולהיט האלבום "בסוף היום". את המילים לשני השירים האחרונים כתב ארז ביחד עם פטריק ו"בסוף היום" התבסס בעצם על שיר שיצרו ביחד, "אם הייתי" שמופיע עכשיו ב"העץ הבודד".
אן הייתי סולח, הייתי מאושר
אם הייתי שביר, הייתי מסוגר
אם הייתי שבוי, הייתי מסוכן
אם הייתי צורח, הייתי נשאר
אם הייתי בורח, הייתי מסודר
אם הייתי שקט, הייתי נרדם

אם הייתי בן אדם

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה